ZAPRASZAM CIĘ NA AKTYWNĄ PRZERWĘ GIMNASTYCZNĄ ! POZNAJ
PROSTE ĆWICZENIA RELAKSACYJNE PRZY BIURKU, ĆWICZENIA ROZCIĄGAJĄCE PLECY PO PRACY oraz
ĆWICZENIA ODDECHOWE OTWIERAJĄCE KLATKĘ PIERSIOWĄ
Na home office często musimy pracować w niekomfortowych warunkach, w niekomfortowych i nieprawidłowych pozycjach.
Nakładanie się obowiązków, słaby i niski komfort pracy – praca przy kuchennym stole, na kanapie w salonie, w pozycji dalekiej od poprawnej sprawiły, że zaczęliśmy również odczuwać dyskomfort, dolegliwości kręgosłupa.
Era pracy zdalnej to kilkugodzinne przebywanie w nieprawidłowej pozycji siedzącej i to jest główna przyczyna bólu pleców. Nie zdajemy sobie sprawy, że siedzimy o wiele więcej niż się ruszamy, a nasze ciało stworzone jest do ruchu
Statyczny tryb pracy i życia może powodować bóle pleców, a nawet wady postawy !
Czas na GIMNASTYKĘ KRĘGOSŁUPA !
Warto w ciągu dnia pracy wstać od biurka na kilka minut i przeciągnąć się ! Wspaniałym pomysłem są kilkuminutowe krótkie przerwy na gimnastykę !
Oto kilka prostych ćwiczeń, które możemy robić w przerwie w pracy:
- usiądź prosto na krześle, opuść luźno ramiona i powoli skręcaj głowę w prawo i w lewo
- powoli przechylaj głowę na boki, staraj się dotykać raz jednym, a raz drugim uchem w kierunku ramion
- rozłóż ręce na boki. popatrz na lewą dłoń, wykonaj skręt tułowia w lewo, popatrz na prawą dłoń, wykonaj skręt w prawo ( to ćwiczenia warto zrobić na stojąco)
- unieś ręce wysoko, nabierz jak najwięcej powietrza, a robiąc wydech, opuść ręce
- zrób krążenia barkami do tyłu ( rób koliste, pełne ruchy barkami do tyłu, staraj się ściągać łopatki i otwierać klatkę piersiową )
Warto aby ćwiczenia stały się ZDROWYM NAWYKIEM ! Warto wykonywać w ciągu dnia lub po pracy kilka prostych ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzbietu, pośladków i brzucha oraz koniecznie należy wykonywać jako reset po pracy - kilka ćwiczeń rozciągających kręgosłup. Najważniejsze to regularnie ćwiczyć i działać dwukierunkowo: wzmacniać słabe mięśnie i rozluźniać mięśnie przykurczone.
Po całym dniu pracy aby ulżyć kręgosłupowi, powinniśmy rozciągnąć nasze plecy. Wspaniałym ćwiczeniem , które rozciąga i rozluźnia nasz kręgosłup jest skłon japoński czyli pozycja dziecka.
Jak poprawnie wykonać to ćwiczenie? Usiądź na piętach, ustaw kolana szeroko na zewnątrz. Następnie wyciągnij się w tej pozycji mocno do przodu, wyciągając i wydłużając kręgosłup. Czoło możesz ułożyć na macie. Oddychaj swobodnie.
Kolejne ćwiczenie z serii reset po pracy to przyciąganie kolan do klatki piersiowej - to bardzo proste ćwiczenie. Leżąc na plecach przyciągnij nogi zgięte w kolanach do klatki piersiowej. Oderwij biodra od maty. Wytrzymaj w tej pozycji minimum 30 sekund.
Bardzo ważne są też ćwiczenia oddechowe, które pomogą zredukować poziom stresu po całym dniu pracy. Aby były efektywne muszą iść w parze z ćwiczeniami rozluźniającymi klatkę piersiową. Więc ważne jest znalezienie czasu na aktywność , na ćwiczenia rozluźniające, oddechowe, bo to właśnie one pomogą nam się zrelaksować, odprężyć, zregenerować po naszym pracowitym dniu oraz wyciszyć przed snem. Rozgraniczenie i wydzielenie czasu na odpoczynek, relaks jest potrzebne aby poczuć w sobie spokój, aby pozbyć się skumulowanych złych emocji, napięcia i stresu. Każdy człowiek powinien znaleźć moment uspokojenia aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Uspokojenie się jest warunkiem zdrowia w naszej klatce piersiowej – w kręgosłupie piersiowym. Nasza klatka piersiowa z powodu złej postawy ciała, siedzącego i biernego stylu życia jest napięta i zamknięta.
Oto kilka ćwiczeń rozluźniających klatkę piersiową , a rozluźnienie ma ogromny wpływ na oddech:
- otwieranie klatki piersiowej : otwórz ramiona na boki robiąc jednocześnie wdech, chwilę przytrzymaj,
- rozciąganie ramion: spleć dłonie z tyłu i ściągnij ramiona w dół do tyłu.
Otwarta klatka piersiowa to przywrócenie spokojnego, miarowego, głębokiego oddechu. Razem z ćwiczeniami rozciągającymi nasz kręgosłup to wspaniały reset po pracy i przywrócenie wewnętrznej równowagi. Jest to ogromnie ważne szczególnie w tych trudnych czasach pandemii kiedy towarzyszą nam emocje: niepokój, lęk, niepewność.
Aby nasz kręgosłup dobrze funkcjonował nie tylko na „home office” , ale aby nam służył długo, zadbajmy o niego, zapewnijmy mu codzienną dawkę ruchu.
Ruch to zdrowie. Ruch to życie.