Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Polityka Cookies

Wiatmy na stronie MyFitness.PL

Tel.: +48 600 414 602 Mail: monika@monikalefelic.pl
MyFitness.PL
 •                                  Miednica - centrum naszego ciała i emocji.

  Miednica jest strukturą kostno-stawową pomiędzy kręgosłupem a kończynami dolnymi. Miednica ma dość masywną budowę, gdyż odpowiada ona za dźwiganie całego ciężaru górnej części ciała i przenoszenie nacisku na kończyny dolne. Możemy więc powiedzieć, że miednica jest „pośrednikiem” w przenoszeniu ciężaru tułowia na nogi.
 • Ogromnie ważnym zadaniem miednicy i przyczepionych do niej mięśni jest utrzymanie górnej części ciała w prawidłowej pozycji – dotyczy to zwłaszcza pionowego ustawienia kręgosłupa w trakcie stania, ale przede wszystkim w trakcie chodzenia. Stabilizacja tułowia to więc jedna z podstawowych funkcji miednicy, ale nie tylko,

  U kobiet miednica pełni ważną rolę - to miejsce, w którym powstaje życie. Kości miednicy stanowią twardą i solidną ochronę dla macicy, a tym samym dla znajdującego się w niej płodu. Dzięki hormonom rozluźniającym więzadła i stawy kości miednicy rozchodzą się i w ten sposób płód może swobodnie rosnąć. Miednica to życie. To obszar, gdzie rozwija się nowe życie. To obszar energii.
 • Ale wróćmy do funkcji miednicy związanej ze stabilizacją tułowia. To dzięki mięśniom kręgosłup jest stabilny, i utrzymuje wyprostowaną postawę ciała. Jednak mocne i elastyczne mięśnie grzbietu to za mało aby utrzymać kręgosłup w pionie i znosić przeciążenia życia codziennego. Bardzo ważna jest również praca mięśni brzucha w równowadze do pracy mięśni grzbietu. Najważniejszym mięśniem brzucha jest tutaj mięsień poprzeczny, który leży głęboko, rozciąga się od grzbietu w kierunku pępka. Przyczepia się do mostka i spojenia łonowego, i to on trzyma brzuch blisko kręgosłupa a tym samym stabilizuje cały odcinek lędźwiowy. I tutaj najważniejsze - stabilizację tułowia ze strony miednicy wykonują mięśnie dna miednicy, które bezpośrednio współpracują z mięśniem poprzecznym brzucha.

 • Mięśnie dna miednicy spełniają bardzo ważne funkcje : najważniejsze z nich to otwieranie i zamykanie cewki moczowej, pochwy, odbytu. Dzięki ich rozluźnieniu, a potem ponownemu skurczowi możliwe jest spełnianie potrzeb fizjologicznych.

  Najgłębsza warstwa mięśni dna miednicy tworzy podparcie dla narządów jamy brzusznej, a prawidłowe ich napięcie działa bezpośrednio z mięśniem poprzecznym brzucha utrzymując miednicę w prawidłowym ułożeniu względem kręgosłupa, stabilizując go.

  Najważniejsza jest równowaga napięciowa pomiędzy mięśniami dna miednicy, całą miednicą i przeponą. Jeżeli mięśnie dna miednicy i mięsień przepony są w odpowiednim ustawieniu w stosunku do siebie, wtedy współpracują ze sobą, i stabilizują nasze ciało w ruchu.

  Pamiętajmy, że mięsień przepony przez swoje połączenie z kręgami lędźwiowymi stabilizuje tułów.

  Miednica jest bardzo inspirującym mnie obszarem pracy. Często uwięziona jest w niej duża ilość energii, zatrzymanych, zastygłych emocji, napięć związanych z ciążą i porodem u kobiet, lub innych napięć emocjonalnych.


 • Obszar miednicy związany jest z dostępem do naszej energii życiowej, możliwości czerpania przyjemności z życia, kontaktu z własną seksualnością, kobiecością lub męskością.

 • W miednicy są zapisane historie z okresu wczesnego dzieciństwa zabarwione różnymi emocjami zarówno tymi pozytywnymi jak i negatywnymi.
 • Praca z obszarem miednicy to praca związana z uwalnianiem emocji, zamkniętych w tej części ciała i rozluźnienie całego obszaru miednicy, a więc wszystkich mięśni, które współdziałają z miednicą. A to ciężka i długa praca.

  Ale o tym w następnym artykule :)