Miednica jest strukturą kostno-stawową pomiędzy kręgosłupem a kończynami dolnymi. Miednica ma dość masywną budowę, gdyż odpowiada ona za dźwiganie całego ciężaru górnej części ciała i przenoszenie nacisku na kończyny dolne. Możemy więc powiedzieć, że miednica jest „pośrednikiem” w przenoszeniu ciężaru tułowia na nogi.
Ogromnie ważnymzadaniem miednicy i przyczepionych do niej mięśni jest utrzymanie górnej części ciała w prawidłowej pozycji – dotyczy to zwłaszcza pionowego ustawienia kręgosłupa w trakcie stania, ale przede wszystkim w trakcie chodzenia. Stabilizacja tułowia to więc jedna z podstawowych funkcji miednicy, ale nie tylko,
U kobiet miednica pełni ważną rolę - to miejsce, w którym powstaje życie. Kości miednicy stanowią twardą i solidną ochronę dla macicy, a tym samym dla znajdującego się w niej płodu. Dzięki hormonom rozluźniającym więzadła i stawy kości miednicy rozchodzą się i w ten sposób płód może swobodnie rosnąć. Miednica to życie. To obszar, gdzie rozwija się nowe życie. To obszar energii.
Ale wróćmy do funkcji miednicy związanej ze stabilizacją tułowia. To dzięki mięśniom kręgosłup jest stabilny, i utrzymuje wyprostowaną postawę ciała. Jednak mocne i elastyczne mięśnie grzbietu to za mało aby utrzymać kręgosłup w pionie i znosić przeciążenia życia codziennego. Bardzo ważna jest również praca mięśni brzucha w równowadze do pracy mięśni grzbietu. Najważniejszym mięśniem brzucha jest tutaj mięsień poprzeczny, który leży głęboko, rozciąga się od grzbietu w kierunku pępka. Przyczepia się do mostka i spojenia łonowego, i to on trzyma brzuch blisko kręgosłupa a tym samym stabilizuje cały odcinek lędźwiowy. I tutaj najważniejsze - stabilizację tułowia ze strony miednicy wykonują mięśnie dna miednicy, które bezpośrednio współpracują z mięśniem poprzecznym brzucha.
Mięśnie dna miednicy spełniają bardzo ważne funkcje : najważniejsze z nich to otwieranie i zamykanie cewki moczowej, pochwy, odbytu. Dzięki ich rozluźnieniu, a potem ponownemu skurczowi możliwe jest spełnianie potrzeb fizjologicznych.
Najgłębsza warstwa mięśni dna miednicy tworzy podparcie dla narządów jamy brzusznej, a prawidłowe ich napięcie działa bezpośrednio z mięśniem poprzecznym brzucha utrzymując miednicę w prawidłowym ułożeniu względem kręgosłupa, stabilizując go.
Najważniejsza jest równowaga napięciowa pomiędzy mięśniami dna miednicy, całą miednicą i przeponą. Jeżeli mięśnie dna miednicy i mięsień przepony są w odpowiednim ustawieniu w stosunku do siebie, wtedy współpracują ze sobą, i stabilizują nasze ciało w ruchu.
Pamiętajmy, że mięsień przepony przez swoje połączenie z kręgami lędźwiowymi stabilizuje tułów.
Miednica jest bardzo inspirującym mnie obszarem pracy. Często uwięziona jest w niej duża ilość energii, zatrzymanych, zastygłych emocji, napięć związanych z ciążą i porodem u kobiet, lub innych napięć emocjonalnych.
Obszar miednicy związany jest z dostępem do naszej energii życiowej, możliwości czerpania przyjemności z życia, kontaktu z własną seksualnością, kobiecością lub męskością.
W miednicy są zapisane historie z okresu wczesnego dzieciństwa zabarwione różnymi emocjami zarówno tymi pozytywnymi jak i negatywnymi.
Praca z obszarem miednicy to praca związana z uwalnianiem emocji, zamkniętych w tej części ciała i rozluźnienie całego obszaru miednicy, a więc wszystkich mięśni, które współdziałają z miednicą. A to ciężka i długa praca.