Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Polityka Cookies

Wiatmy na stronie MyFitness.PL

Tel.: +48 600 414 602 Mail: monika@monikalefelic.pl
MyFitness.PL

Przyczyną bólu pleców w dzisiejszych czasach jest przede wszystkim siedzący tryb życia – kilkugodzinne przebywanie w tej samej pozycji i brak aktywności fizycznej. To dwa główne czynniki, które przyczyniają się do licznych dolegliwości kręgosłupa.

W erze pracy zdalnej spędzamy co najmniej 8 godzin za biurkiem, później jemy posiłek przy stole, oglądamy telewizję na kanapie i tak dalej – okazuje się, że przeciętnie siedzimy około 12 godzin! A nasz dzień trwa 14 ! Siedzimy dziś więcej, niż się ruszamy, a nasze ciało stworzone jest do ruchu, nie do spoczynku. Oczywiście odpoczynek też jest ważny, ale odpoczynek - regeneracja ciała po aktywności.

Z jakimi dolegliwościami związane jest długo godzinne siedzenie ?

Na początek nasz kręgosłup – szkielet całego ciała. Kiedy stoimy nacisk na kręgi wynosi 100%, kiedy siedzimy prosto na krześle - 140%, a kiedy siedzimy zgarbieni, czyli najczęściej, a zwłaszcza, gdy jesteśmy zmęczeni pod koniec pracy - 200%!  Ponadto, nasze mięśnie posturalne słabną, wiotczeją, przestają być aktywne i przestają „odciążać” kręgosłup. Nie spełniają swojej podstawowej funkcji - nie są zdolne do utrzymania optymalnej, prawidłowej postawy ciała. To dopiero wierzchołek „góry lodowej” - ze względu na dominujący siedzący styl życia, nasza postawa przypomina postawę naszych praprzodków – zgarbione plecy, stawy barkowe mocno wysunięte ku przodowi, zamknięta klatka piersiowa, mięśnie brzucha osłabione, grupa mięśni tylnej części uda napięta i przykurczona. Tryb siedzący regularnie obciąża kręgosłup, co prowadzi do przeciążenia stawów i krążków międzykręgowych, a tym samym do przedwczesnych zmian zwyrodnieniowych.

Długotrwała pozycja siedząca i brak ruchu powoduje takie negatywne skutki jak:

      • problemy z układem krążenia ( żylaki na nogach)
      • stałe wady postawy
      • przyrost masy ciała,  
      • odkładanie się tłuszczu - powstawanie cellulitu
      • wiotczenie i przykurcze mięśni
      • bóle, często promieniujące

        Ogromne znaczenie ma GIMNASTYKA KRĘGOSŁUPA - wzmacnianie mięśni grzbietowych, mięśni głębokich, oraz mięśni brzucha, czyli ogółem mięśni posturalnych. Słabe mięśnie posturalne stanowią prostą drogę do wszelakich schorzeń kręgosłupa. Główną funkcją tej grupy mięśni jest bowiem utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, czyli wraz z kręgosłupem stanowią podstawę dzięki której możemy się poruszać. W przypadku gdy te mięśnie są zbyt słabe, cały ciężar naszego ciała utrzymywany jest przez kręgosłup co stanowi szczególnie niebezpieczne połączenie z otyłością brzuszną - wystający brzuszek „ciągnie” odcinek lędźwiowy do przodu powodując hiper lordozę. Dlatego też płaski brzuch to nie tylko względy estetyczne, ale przede wszystkim aspekty zdrowotne !

        Warto wykonywać w ciągu dnia lub po pracy kilka prostych ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzbietu, pośladków i brzucha oraz koniecznie należy wykonywać jako reset po pracy - kilka ćwiczeń rozciągających kręgosłup. Najważniejsze to regularnie ćwiczyć i działać dwukierunkowo: wzmacniać słabe mięśnie i rozluźniać mięśnie przykurczone.
      • Za większość problemów z kręgosłupem sami ponosimy winę. Szkodzi mu nadwaga, chodzenie na wysokich obcasach, dźwiganie ciężkich toreb. Nie służy mu bezruch. Plecy cierpią, gdy wiele godzin siedzimy przy komputerze, na kanapie albo w samochodzie. Możemy zapobiegać i systematycznie ćwiczyć !
      • Powinniśmy po prostu spróbować mniej siedzieć, a częściej się ruszać! Warto w ciągu dnia pracy wstać od biurka na kilka minut i przeciągnąć się ! Wspaniałym pomysłem są kilkuminutowe krótkie przerwy na gimnastykę ! lub chociaż spacer po domo-biurze !

      • Oto kilka prostych ćwiczeń, które możemy robić w przerwie od pracy:
      • usiądź prosto na krześle, opuść luźno ramiona i powoli skręcaj głowę w prawo i w lewo
      • powoli skręcaj głowę na boki, staraj się dotykać raz jednym, a raz drugim uchem ramion
      • rozłóż ręce na boki. popatrz na lewą dłoń, wykonaj skręt tułowia w lewo, popatrz na prawą dłoń, skręt w prawo.
      • unieś ręce wysoko, nabierz jak najwięcej powietrza, a robiąc wydech, opuść ręce.
      • Po całym dniu pracy aby ulżyć kręgosłupowi, powinniśmy rozciągnąć nasze plecy. Wspaniałym ćwiczeniem strechingowym jest skłon japoński czyli pozycja dziecka.

      • Ćwiczenia powinny stać się zdrowym nawykiem i warto robić je każdego dnia. Ruch to inwestycja w zdrowie !

AdobeStock_148969716
AdobeStock_163062467
AdobeStock_157257569
IMG_20200928_141149